Kapadokya Erciyes Turu 3 Gün 2 Gece -

Kapadokya Erciyes Turu

a

1.Day

İlk Gün

22.00 Alanya’dan …………………… hareket ediyoruz

2.Day

Kapadokya Erciyes Turu 

07.00 Kapadokya’^nın meşhur Balonlonların Kalkış Yaptıkları bölgede Kızılçukur Mevkiinde muhteşem Balon görselliğini Fotoğraf çekmek ve güzel anılar yaşamak için duruyoruz.

08:00 Hareket

08:15 da Avanos a geldikten sonra odalarımıza geçip ardından Kahvatımızı yapıyoruz.

09:15 Hareket

09:30 da  İlk olarak Güvercinlik Vadisi Panoraması yapıp

10:00 Hareket edip Bölgenin Meşhur Kabak Çekirdeğinin Fırında Kavrulan Beyzade Lokum u ziyaret edeceğiz.

10:45 Uçhisar Kalesi Kapadokya'nın zirvesi, en güzel manzaraya sahip noktasıdır. Bin yıldan fazla süre boyunca hatta 1950'li yıllara kadar insanlar kale içine oyulmuş odalarda yaşamış. Bölgeye çok hakim bir noktada bulunduğu için stratejik açıdan önemi büyük. Kalenin tünellerle bölgenin değişik noktalarına bağlandığı da söylenir ama bu tünellerle ilgili henüz herhangi bir ize rastlanmamış. Bölgedeki birçok vadinin yanısıraPeribacaları'nın oluşmasında büyük öneme sahip Hasan ve Erciyes dağlarının heybetli manzarasının izlenebildiği bir yer olan Üçhisar Kalesini aşağıdan görünümünü ziyaret ediyoruz.

11.10 Burdan Hareket edip Erciyes Dağı'nın göründüğü (Mevsim egöre değişebilen hava şartlarına bağlı ) O Ağacın altı Göreme Panomarası yapıyoruz.

12.00 Onyx Taş Atolyesine gidip taşların ozellikleri ve işlenişlerine dair bilgiler alacağız. 

13:00burdan Avanos Merkez e gidip Türkiye nin en uzun ırmağı Olan Kızılırmak ı(1355 km) çarşı merkezinde Titreyen Köprü yü ziyaret ediyoruz.

13:30  Öğlen Yemeği için zengin bir menüsü olan …………………………..Restaurant a hareket ediyoruz. Ve burada Bölgenin Meşhur Testi Kebabının show u sonrası açık büfesi ile Öğlen Yemeğimizi alıyoruz.

14:30 Hititler'den beri çarkla çanak-çömlek yapıldığı ile bilnen Avanos Şehrine gidiyoruz .Burda el sanatı kavimden kavime, babadan oğula geçerek günümüze kadar gelmiştir. Avanos'un dağlarından ve Kızılırmak'ın eski yataklarından yumuşak ve yağlı kil topraklar elenir ve iyice yoğurularak çamur haline getirilir. Çark adı verilen ve ayakla döndürülen tezgah üzerindeki çamurun maharetle şekillendirilmesiyle istenilen çanak yapılmış olur. İşlik denilen atölyelerde

üretilen çanaklar önce güneşte, daha sonra da gölgede kurutulduktan sonra, saman ve talaşla yakılan fırınlarda 800 dereceden başlayıp 1200 derece sıcaklık arasında özenle pişirilir.

Yörede yemek kapları, su testileri, kışlık yiyecek saklamak için çömlekler ve küpler, su kükleri tanınan çanak ürünleridir. Avanos, günümüzde ''Kapadokya'nın El Sanatları ve Alış - veriş Merkezi'' olan …………………………………..Çanak Atölyesini ziyaret ediyoruz.

15:15burdan Hareket edip da burdan hareket edip Cok başlı peribacalarının en güzel orneklerini goreceğiniz Paşabağ da (Keşişler Vadisi) fotoğraf molası veriyoruz. Paşabağ da peribacaları arasında dolaşıp fotoğraflar cektikten sonra

16:00 ilginc peribacası oluşumlarını icerisinde barındıran, adını da deve şeklindeki peribacasından alan Develi Vadi ( Dervent Vadisi ) geçerek .Ürgüp Şehrindeki Meşhur Film dizisinin çekildiği Asmalı Konak ziyaret edeceğiz.

16.30 burdan Şapkalı Peribacalarının ve Kapadokya nın simgesi olan Ucguzeller Peribacalarını goruyoruz

16:50  burdan Konaklamak üzere …….................................Otelimize dönüyoruz.

3.Day

Kapadokya Erciyes Turu

07:00Kahvaaltımızı yaptıktan sonra Kayseri şehir Merkezine doğru hareket ediyoruz

08:00 da Kayseriye geldikten sonra  Şifahiye ve Gıyasiye Medresesi Gevher Nesibe Mahallesi, Mimar Sinan Parkı içinde bulunan medrese hastanesi, Selçuklu hükümdarlarından I. GıyaseddinKeyhüsrev’in kız kardeşi Gevher Nesibe Sultan’ın vasiyeti üzerine “Şifahiye” adını taşıyan hastane yapılmış; bunun yanında, ilk tıbbiye “Gıyasiye” adlı bir medrese kurulmuştur. Osmanlılar döneminde medrese hizmeti veren darüşşifa, Birinci Dünya Savaşı sırasında askeri amaçlarla kullanılmış; sonra yarım yüzyıl kadar kendi haline terk edilmiş ve 1960’larda  tekrar onarılmıştır. Tıp Medresesi odaların birinde Gevher Nesibe Sultan’nın  türbesi de bulunmaktadır. Şıfahiye ve Gıyasiye medreseleri, birbirine bitişik ve açık avlulu iki yapıdır. 

Ve daha Sonra Fıtnat Hatun Medresisini ziyaret edip Kayseri Merkezde Boş zaman verdikten sonra Erciyes Dağına doğru hareket ediyoruz ve burada

12:00 gibi ……………………………………cafede  öğlen yemeği için ve kayak yapmak isteyenlere boş zaman verip

18:30 Kapadokya ya  ……………………Hotel’e dönüyoruz

4.Day

Erciyes Kapadoya Turu

08.00 Kahvaltımız başlıyor ve Öğlen e kadar tekrar Kayak yapma imkanınız oluyor.

12:30 Hotelimizden çıkış Yapıyoruz ve Kapadokya eski adı Korama olan Goreme Vadisi icindeki Goreme Acık Hava Muzesini geziyoruz. Kaya kiliseleri ( Elmalı, Yılanlı, Carıklı Kiliseleri), yemekhane, mutfak, kiler ve İncil in baştan sona resmedildiği Tokalı Kilise müzede goreceğimiz yerler arasında

13.45  buradan hareket edip bölgenin en meşhur Şaraphanesiyle ünlü Kocabağ Şarap Fabrikasını ziyaret edip orda Mahsen ziyaretini gerçekleştirdikten sonra Şarap alış veriş imkanınız olacak

14:30 alış verişiniz bittikten sonra buradan çıkıp Kapadokyanın açık büfesi zengin olan ÜçhisardakiTandıreviRestaurant ta öğlen yemeğimizi alıyoruz.

15:10 burdan Hareket edip

15:40 Kaymaklı Yeraltı Şehri ni ziyaret ediyoruz.

Yeraltı şehirlerinin yapımına milattan önce Hitit ve Frig uygarlığı döneminde başlandığı ve onuncu yüzyıla kadar kullanılmaya devam ettiği düşünülürse 1500 yıldan fazla süre boyunca yeraltı şehirleri çeşitli amaçlarla kullanılmış ve kazılarak genişletilmiştir. Özellikle Bizans imparatorluğu döneminde Müslüman Arap devletlerinin sınırlarını Hıristiyanlığın önemli bir merkezi olan Kapadokya bölgesine kadar genişletmesi bölgeye yapılan saldırıların yoğunlaşmasına neden olmuştur. Yeraltı şehirleri bölgede yaşayan halkı geçici olarak bu saldırılardan korumak için kullanılmıştır. Örneğin yapılan çalışmalar neticesinde Derinkuyu yeraltı şehrinin 2.5 kilometrekare alana sahip, 18-20 katlı ve 100 metreden fazla derinlikte, 52 havalandırma bacası olan, tünellerle bağlı yüzlerce odası bulunan ve 20.000 kişinin yaşayabileceği devasa bir mega yeraltı şehri ni ziyaret ederek Dönüş Yoluna geçiyoruz.

16:30 Yeraltı şehrinden çıkıp Dönüş Yoluna geçiyoruz. Aksaray – Konya – alanya Güzergahında molalar vererek

00.00 Alanya ya geliyoruz ve evlere dağıtım yapıyoruz.

a

Call Center